Dlaczego warto sprowadzić auto z USA?

Dlaczego warto sprowadzić auto z USA?

Polacy coraz chętniej sprowadzają auta z USA. Z danych IBRM Samar wynika, że tylko w ciągu trzech lat do kraju nad Wisłą sprowadzono sto tysięcy aut z Ameryki. To, że samochodów ze Stanów Zjednoczonych wciąż przybywa, widać również w bazie CEPiK. Z USA sprowadzane są nie tylko pojazdy z dużymi silnikami, coraz więcej osób sprowadza również auta, które można kupić bez problemu w Europie. Czy to się opłaca? Jakie formalności trzeba spełnić? Czy warto robić to samodzielnie?

Dlaczego się to opłaca?

Otwarcie granic Unii Europejskiej wpłynęło na znaczny import samochodów i innych pojazdów z krajów wspólnoty. Sprowadzanie samochodów choćby z Niemiec jest w Polsce bardzo popularne od lat. Czy rzeczywiście to najkorzystniejsza opcja? Część specjalistów twierdzi, że zakup auta w USA opłaca się bardziej. Ameryka jako rynek stosunkowo odległy, nie jest tak podatna na powszechną praktykę ściągania samochodów, co wpływa na uczciwsze wycenianie używanych pojazdów. Przeciętny Amerykanin jest zamożniejszy niż średnio zarabiający mieszkaniec Europy Wschodniej. To oznacza, że szybciej będzie chciał zmienić auto na nowsze. Wniosek jest taki, że ze Stanów Zjednoczonych można często ściągnąć kilkuletni samochód w bardzo dobrym stanie. Za niewygórowaną cenę można nabyć samochód lepszej jakości, młodszy i o mniejszym przebiegu niż egzemplarz z Europy Zachodniej. Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że rynek amerykański pełen jest unikatowych modeli, które w Europie pojawiają się sporadycznie. Auto można oczywiście ściągnąć na własny użytek. Można również z tego zrobić biznes generujący całkiem niezłe przychody. Choćby dlatego, że klasyki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych można kupić za niewielkie pieniądze, a są one uwielbiane przez Europejczyków.

Jakie auta są najchętniej sprowadzane do Polski?

Wśród sprowadzanych z Ameryki samochodów niepodzielnie króluje Ford. Wśród nich najczęściej sprowadzanym modelem był Mustang, a na kolejnych miejscach uplasowały się Escape i Fusion. Co ciekawe, królują niepodzielnie auta z dużymi silnikami. Ponad połowa sprowadzonych samochodów miała silniki powyżej dwóch litrów, a ponad jedna trzecia – powyżej trzech litrów. Jeśli chodzi o najpopularniejsze nieamerykańskie samochody sprowadzane z USA, króluje niemiecka trójca premium. Na podium znajdują się BMW, Audi i Mercedes. Wśród nich najczęściej wybierane jest BMW serii 3. Jeśli chodzi o marki japońskie, największą popularnością cieszy się Mazda z modelem SUV CX-5. Wśród sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych aut aż siedem jest dostępnych w Polsce. Na podstawie tych danych można wyciągnąć wniosek, że auta z USA warto importować.

Kryzys nie dotyczy aut sprowadzanych z USA

Od stycznia 2019 r. do końca listopada 2021 roku – czyli w okresie, w którym CEPiK pokazuje informację o kraju pochodzenia – do Polski z rynku amerykańskiego przybyło 99 271 samochodów. Ciekawsze dane pochodzą z zestawienia rok do roku. W latach 2019 i 2020 import przekroczył 33 tysiące sztuk. Z kolei szacuje się, że w 2021 roku będzie oscylować w okolicach 35–36 tysięcy aut. To pokazuje znaczny wzrost importowanych z zza oceanu pojazdów.

Ściągnięcie auta z USA – jaki jest koszt?

Zakup taniego auta z USA to nie tylko opłacenie pojazdu, dostawy i akcyzy. Trzeba wiedzieć, że do kosztów dojdzie prawdopodobnie opłata za wieloetapowy transport różnymi środkami – np. holowanie do portu w Stanach, umieszczenie samochodu w kontenerowcu, transport do portu w Europie czy też ostateczny transport drogowy do Polski. Kolejny koszt to akcyza, cło, podatek VAT, prowizja aukcyjna. Dla przykładu: licząc, że auto jest warte około trzydziestu siedmiu tysięcy złotych, prawie drugie tyle trzeba doliczyć na opłaty. Jednak w Polsce używane auto podobnej klasy może kosztować nawet osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Tym, co trzeba wziąć pod uwagę oprócz kosztów, jest dłuższy czas zakupu auta. Cała procedura może trwać nawet dwa miesiące. Tylko w niektórych przypadkach ten czas można skrócić o miesiąc. Aby zarejestrować samochód, potrzebujemy również potwierdzenia z polskiej stacji diagnostycznej – dopuszczenia do ruchu w Polsce. Niezbędne są także dokumenty przetłumaczone przez profesjonalnego tłumacza przysięgłego. Oprócz tego niezbędne są jeszcze takie dokumenty jak dowód osobisty lub paszport, potwierdzenie własności auta, protokół z badań technicznych zaświadczający o dobrym stanie pojazdu, amerykańskie tablice rejestracyjne, faktura zakupu samochodu, dowód wpłaty na rzecz opłat importowych.

Czy warto to robić samemu?

Na pierwszy rzut oka taniej wyjdzie, gdy całą procedurę przeprowadzi się na własna rękę. Nic bardziej mylnego. Być może byłoby taniej, gdyby założyć, że na każdym etapie wszystko odbędzie się bez przeszkód. Tymczasem na każdym z nich można popełnić wiele błędów, które będą generować dodatkowe koszty i czas. Ponadto nie mamy możliwości sprawdzenia pojazdu na miejscu. Może się okazać, że kupimy auto, które będzie nie do końca sprawne lub nie takie, jak to sobie wyobrażaliśmy. Na polskim rynku istnieje wiele firm, które zajmują się sprowadzaniem aut z USA. Po dokonaniu opłaty zadbają, by wszystko przebiegło pomyślnie.