Kanada potęgą motoryzacji
Mimo iż Kanada nie zaprojektowała ani jednego własnego samochodu, to jest światową potęgą w produkcji aut. Niewiele osób wie, że Honda Civic, Chevrolet Lumina czy Toyota Corolla powstają w ontaryjskim Alliston, Oshawie czy Cambridge. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że w Kanadzie powstaje prawie 30 modeli różnych sedanów, hatchbacków, kombi, minivanów, terenówek i półciężarówek. Jakie marki królują w Kanadzie? Dlaczego warto kupić tam auto? Jakie opłaty należy uiścić? Czy sprowadzić samochód samemu, czy skorzystać z firmy specjalizującej się w tej dziedzinie?
Trochę historii
Jedną z wizytówek kanadyjskiego przemysłu motoryzacyjnego jest Chrysler. Usadowił się w Kanadzie ponad 90 lat temu, w 1925 roku, jako Maxwell-Chalmers. Jeszcze w tym samym roku połączył się z amerykańskim Chryslerem. Od połączenia się z Daimlerem Benzem w 1998 roku zmienił nazwę na DaimlerChrysler. Koniecznie trzeba również wspomnieć o zakładach Forda. Są one najstarszym oddziałem tego koncernu na świecie. Kanadyjskie oddziały rozwinęły się bardzo szybko, po uzyskaniu prawa na dostawy Forda T do Kolonii i protektoratów brytyjskich. Samochody z kierownicą z prawej strony, które powstawały w Kanadzie, eksportowano do czterdziestu krajów na całym świecie. Kanadyjski oddział General Motors, którego główna baza znajduje się w Oshawie, powstał w 1918 roku. Uruchomiono go w wyniku połączenia McLaughlin Motor Company z Chevrolet Motor Company of Canada. Współcześnie General Motors Canada wytwarza rocznie ponad milion samochodów, z tego dziewięćdziesiąt procent eksportuje się do USA. Koncern zatrudnia dwadzieścia tysięcy Kanadyjczyków pracujących w siedmiu montowniach i fabrykach podzespołów. Samochody ze znaczkiem Toyoty na masce po raz pierwszy pojawiły się w Kanadzie w 1965 roku. Bardzo dobra koniunktura na samochody japońskie w Kanadzie spowodowała decyzję o rozbudowie fabryk. W Kanadzie na dobre zadomowiła się również Honda. Taka wiele koncernów zadomowionych w jednym kraju sprawia, że Kanada stała się jedną ze światowych potęg motoryzacyjnych.
Dlaczego warto kupić auto z Kanady?
Skoro wiele samochodów produkowanych w Kanadzie jest dostępnych w Polsce, dlaczego warto kupić auta z Kanady? Część ekspertów twierdzi, że na rynku kanadyjskim i na rynku polskim mogą znaleźć się dwie zupełnie odmienne wersje tego samego modelu. Jest to bardzo dobra informacja dla miłośników motoryzacji. Auta z Kanady są bardzo często lepiej wyposażone, mają na ogół również mocniejsze silniki i większą ich pojemność. Jedynym problemem, który jednak łatwo rozwiązać, są różnice dotyczące oświetlenia samochodu. Należy je dostosować do europejskich wymogów. Nawet mimo różnic i konieczności przekształcenia, opłaca się to zrobić. Główną zaletą zakupów w Kanadzie jest korzystny kurs dolara kanadyjskiego oraz licznik w kilometrach.
O czym trzeba pamiętać przy zakupie auta?
Nie warto się oszukiwać – import auta z Kanady wiąże się z dodatkowymi opłatami. Są to akcyza, cło, podatek VAT, należność recyklingowa, wynagrodzenie dla tłumacza przysięgłego, transport. Czy po obliczeniu tych wszystkich kosztów, sprowadzenie auta z Kanady nadal się opłaca? To zależy od stanu technicznego auta, które zamierzamy kupić, jednak trzeba wiedzieć,że wiele aut z Kanady jest znacznie tańszych niż ich europejskie odpowiedniki. O lepszym wyposażeniu już wspominaliśmy. Dodatkowe koszty importowe nie przewyższają różnicy w wartości, co ostatecznie oznacza, że za pojazd i tak zapłacimy mniej. Najwięcej korzyści można odnotować na sprowadzaniu luksusowych maszyn z Kanady. Większość właścicieli topowych pojazdów pozbywa się ich co kilka lat, by nabyć nowe. Mieszkańcy północnej Ameryki robią tak często, ponieważ wielu na to stać. Dodatkowy samochód nie jest im potrzebny, więc pozbywają się go bez sentymentów. Dzięki temu auto w doskonałym stanie technicznym często można nabyć za dobrą cenę.
Lepsze drogi, mniejsze zużycie
Eksperci podkreślają również, że używane w Kanadzie samochody nie są też tak wyeksploatowane, jak te, które oferowane są na rynkach europejskich. Wynika to ze stosowania lepszych podzespołów samochodowych, ale także z korzystniejszych niż w wielu krajach Europy warunków eksploatacyjnych – Kanada posiada sieć bardzo dobrych dróg o równej nawierzchni. Jazda po nich mniej obciąża zawieszenie. Jest więc spora szansa, że takie auto posłuży nam dłużej niż pojazd używany kupiony na Starym Kontynencie. Jednak przy zakupie samochodu z Kanady warto skorzystać z firm specjalizujących się w imporcie. Ich doświadczenie w zakupie i kanadyjskie kontakty są gwarancją, że trafi do nas pojazd, który posłuży nam wiele lat. Zyskamy również wiele czasu na załatwianiu wszelkich formalności. Poza tym firmy zajmujące się importem aut współpracują z osobami, które specjalizują się w wycenianiu i sprawdzaniu stanu technicznego samochodów, którego przecież nie jesteśmy w stanie sprawdzić osobiście. Jest to nasza gwarancja, że będziemy zadowoleni z zakupu. Statystyki wskazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzenie auta z Północnej Ameryki. To pokazuje, że ten kierunek importu się rozwija i wiele wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywała.