Koszty Importu Auta z USA – co może nas zaskoczyć?

Koszty Importu Auta z USA – co może nas zaskoczyć?

Z roku na rok import samochodów z USA oraz Kanady staje się coraz bardziej popularny. Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych stało się bowiem bardzo praktycznym rozwiązaniem, a głównym motywatorem do podjęcia się takiego zadania są kwestie finansowe. Rynek amerykański słynie z atrakcyjnych ofert, a koszt auta z USA jest z reguły mniejszy niż zakup pojazdu na rynku europejskim. Decyzja o ściąganiu pojazdów zza oceanu jest podejmowana zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które starają się w ten sposób optymalizować koszty swojej działalności. Z tego powodu na rodzimym rynku pojawiło się wiele firm, które oferują pośrednictwo w imporcie samochodów z Ameryki Północnej. Faktycznie, auta w Stanach Zjednoczonych często są dostępne w niższych cenach niż w innych krajach, ale żeby mieć pewność, że inwestycja nam się opłaca, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora transportu auta z USA.

Kalkulator importu auta z USA – czynniki, które są brane pod uwagę

Co wpływa na koszt auta z USA? Warto to wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie pojazdu. Odpowiedź na to pytanie zależy bowiem od kilku czynników, takich jak koszty transportu, podatki, opłaty celne, a także stan i historia pojazdu. Niższa cena z pewnością przyciąga uwagę wielu osób, kierując wzrok miłośników czterech kółek na rynek amerykański, jednakże trzeba uwzględnić wszystkie koszty związane z importem, aby w pełni świadomie ocenić opłacalność danej operacji. Kalkulatory samochodów z USA pomagają w prosty sposób ocenić wszelkie koszty i ryzyko takiego przedsięwzięcia.

Kalkulator transportu auta z USA – o czym należy pamiętać?

Decyzja o zakupie samochodu w USA i sprowadzeniu go do Europy zwykle zapada pod wpływem emocji. Ot, wystarczy dobra oferta, byśmy poczuli, że ściągnięcie nowego bądź używanego pojazdu z Ameryki to interes życia. W rzeczywistości każdy z nas musi się jednak zmierzyć z wieloma formalnościami prawnymi. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Istnieją pewne niezmienne zasady.

  1. Akcyza – wynosi 3,1% dla silników o pojemności do 2.0 l. O wiele więcej przyjdzie nam zapłacić za pojazd z większym silnikiem, bo aż 18,6% wartości pojazdu.
  2. Podatek VAT – w Polsce wynosi on 23%, dlatego też niektórzy importerzy decydują się na ściągnięcie samochodu do Niemiec, gdzie ten sam podatek figuruje na poziomie 19%. Koszt auta z USA jest wówczas niższy.
  3. Cło – dla samochodów osobowych jest to stała stawka na poziomie 10%. W przypadku motocykli jest to 6%.
  4. Kurs walut – najbardziej oczywisty z parametrów. Warto ściągać pojazd z USA wtedy, kiedy kurs jest najbardziej opłacalny.

Koszt sprowadzenia samochodu z USA

Kalkulator importu auta z USA to przydatne narzędzie, które uwzględnia wszystkie czynniki, dając użytkownikowi pełny bądź mocno zbliżony obraz tego, ile realnie będzie kosztowało ściągnięcie pojazdu zza oceanu. Aby rozpocząć obliczenia, należy podać koszt auta z USA, które przypadło nam do gustu. Po wpisaniu jego wartości, niech to będzie dla przykładu 20 tys. dolarów amerykańskich, system oblicza dla nas wysokość składek i podatków, które przyjdzie nam zapłacić. Zacznijmy od tego, że w takim przypadku koszty aukcyjne wyniosą niecałe 1,5 tys. dolarów. Jeżeli stan nie leży blisko Wschodniego Wybrzeża, to dodatkową opłatą będzie ta za sprowadzenie samochodu do portu (około 900 dolarów). Oprócz tego należy doliczyć cenę frachtu morskiego do Europy – do 1 tys. dolarów. Na koniec dochodzi wynagrodzenie brokera w wysokości ok. 300 dolarów. W przypadku auta za 20 tys. dolarów mamy już dodatkowe koszty na poziomie 3700 dolarów.

Cło i VAT – kalkulator samochodu z USA

Zostajemy przy tym samym przykładzie. Mamy pojazd za 20 tys. dolarów, którego koszty dodatkowe wynoszą 3700 dolarów. Trafiamy z nim do portu i musimy opłacić cło. Według kalkulatora transportu auta z USA i wiedząc, że stawka wynosi 10%, zapłacimy niecałe 1900 euro (opłata w Europie). 19-procentowy VAT w Niemczech wyniesie nas z kolei ok. 3800 euro. Koszt agencji celnej i rozładunku to kolejne 450 euro. Ile więc zapłacimy łącznie? Mniej więcej 6200 euro.

Kalkulator importu auta z USA – dodatkowe usługi

Choć zbiór tych usług można określić jako dodatkowe, w praktyce są one często niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Przykładem nadal jest pojazd, którego wartość wynosi 20 tys. dolarów, koszty sprowadzenia 3700 dolarów, cło i podatek VAT w Niemczech – 6200 euro. O czym więc mowa? O takich rzeczach jak transport pod dom, który kosztuje mniej więcej 2000 zł, tłumaczenie dokumentów (ok. 400 zł), opinia rzeczoznawcy (ok. 500 zł), zgłoszenie akcyzy (150 zł) i prowizja (3000 zł netto). Oprócz tego dochodzi wspomniana akcyza, która jest uzależniona od pojemności silnika, dlatego kalkulator nie przewiduje jej w swoich obliczeniach. Wychodzi więc na to, że koszt sprowadzenia pojazdu z USA za przykładowe 20 tys. dolarów zamknie się w 130 tys. zł, z czego lwią część będzie stanowiła cena pojazdu po przewalutowaniu (ok. 80 tys. zł).

Sprowadzanie samochodów z USA może być nadal opłacalnym rozwiązaniem, ale warto najpierw dokładne przeanalizowanie wszystkie koszty oraz skorzystać z profesjonalnej pomocy, jeśli chodzi o import, aby osiągnąć najlepsze wyniki finansowe i cieszyć się nowym pojazdem zza oceanu.