Jaki samochód warto sprowadzić z USA?
Który fan amerykańskiej motoryzacji nie marzy o turbo aucie z USA? Mowa tu nie tylko o takich kultowych modelach jak Porsche 911 Carrera czy Dodge Charger, ale też nowych generacjach pojazdów, których nie spotkamy na europejskich, a tym bardziej polskich drogach. Import turbo aut z USA, ale także zwykłych modeli osobowych staje się coraz powszechniejszy, jako że te pojazdy są często nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od europejskich odpowiedników. Z tego powodu importerzy kierują swoje oczy na rynek amerykański i kanadyjski, a szybkie samochody z Ameryki stopniowo pojawiają się na ulicach Starego Kontynentu. Podaż zrodziła popyt.
Turbo auta z USA – jakie modele cieszą się popularnością?
Oczywiście, prawdziwi koneserzy będą polować na samochody, które można dziś nazywać pojazdami zabytkowymi, ale nie tylko, bo na uwagę zasługują także takie perełki jak Porsche 911 Turbo S Cabrio, Ford Mustang czy Chevrolet Camaro. Jednakże ze Stanów i Kanady sprowadza się także auta, które niekoniecznie cechują się dużą prędkością i mocą obrotową, ale oferują zupełnie inne zalety. Można tu wspomnieć o rosnącej popularności pickupów w Europie, pojazdów, które oryginalnie wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, gdzie szczególnie sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych. Do tego dochodzą też modele, które dobrze znamy również z europejskich dróg, w tym Toyota Rav 4 czy niektóre generacje od firmy Jeep, będącej jednym z najpopularniejszych producentów SUV-ów na światowym rynku.
Jak legalnie importować turbo auta z USA?
Przed tymi, którzy chcą sprowadzać pojazdy zza oceanu, stoją pewne wyzwania, które lepiej pokonać z doświadczonym pośrednikiem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że ściąganie samochodów zza wielkiej wody wiążę się z różnymi formalnościami, których nie sposób ominąć. Co należy wziąć pod uwagę?
- Akcyza – jej wysokość zależy od pojemności silnika, choć przelicznik w tym miejscu nie jest zbyt sprawiedliwy. 3,1% to akcyza dla pojazdów, których pojemność silnika nie przekracza 2.0 l. Jeżeli chcemy więc ściągnąć auto o większej mocy, przyjdzie nam zapłacić 18,6% wartości pojazdu.
- Podatek VAT – w Polsce wynosi on 23%, dlatego niektórzy decydują się na import turbo aut z USA do innych krajów Unii Europejskiej.
- Cło – dla samochodów osobowych to 10% wartości auta.
- Opłaty dodatkowe – choć są opcjonalne, w praktyce raczej trudno obejść się bez nich. To przede wszystkim koszt dostarczenia samochodu pod dom, cena przerejestrowania, wynagrodzenie importera lub brokera, a także tłumaczenie dokumentów.
Dlaczego import turbo aut z USA stał się popularny?
Przede wszystkim to cena odgrywa główną rolę. Rynek amerykański jest przesycony używanymi pojazdami, a według amerykańskiej mentalności po ewentualnej stłuczce lepiej jest sprzedać auto, a za pieniądze z ubezpieczenia kupić nowe. Z tego powodu do Europy trafia wiele turbo aut z USA, które są przeważnie w dobrym stanie technicznym. Naprawy, jakich często wymagają te powypadkowe pojazdy, ograniczają się do wymiany kilku części i elementów rozbitej bądź porysowanej karoserii. Oprócz tego chodzi o pewną renomę marki. Zwykle sprowadza się pojazdy, których na próżno szukać na europejskich drogach, choć z powodu trendu jest ich coraz więcej. Dziś już nikogo nie dziwi Ford Mustang na polskiej autostradzie czy obszerny pickup, którym ktoś zaparkował pod centrum handlowym. Jednakże pewien mit pozostał, a turbo auta z USA są chętnie wybierane, tym bardziej że są zwykle tańsze od europejskich alternatyw. Mowa tu o flagowych pojazdach takich marek jak FIAT, BMW czy Audi. Z drugiej strony za zakupem może przemawiać chęć wyróżnienia się, która wynika z pewnej mityzacji pojazdów amerykańskich.
Problemy importu turbo aut z USA
Importowanie samochodów z USA czy Kanady może stanowić wyzwanie z kilku powodów. Problemem może się okazać próba dokładnego oszacowania faktycznej ceny pojazdu, ponieważ do podstawowych kosztów zakupu trzeba doliczyć różnego rodzaju opłaty oraz podatki. Sama cena również może być zawyżona, rzadziej zaniżona. Ponadto warto być przygotowanym na nieoczekiwane wydatki, które mogą wpłynąć na ostateczną cenę inwestycji. Dodatkowym problemem podczas importowania turbo auta z USA może być przekłamany stan techniczny pojazdu, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać usterek i problemów mechanicznych, co może się skończyć kosztowną wizytą u lokalnego mechanika. Kłopotem przy amerykańskich samochodach jest także leasing. Finansujący zwykle nie są zainteresowani leasingiem turbo aut z USA, co bezpośrednio wiąże się z wyżej opisanymi problemami.
Importuj bezpiecznie, korzystając z usług specjalistów
Import pojazdów zza oceanu to skomplikowany proces, który bywa kłopotliwy, ryzykowny bądź niejasny. Z tego powodu dobrze jest współpracować z doświadczonymi agencjami i zaufanymi brokerami. Dokładne zrozumienie kosztów, staranne sprawdzenie stanu technicznego oraz profesjonalne wsparcie w procesie importu mogą pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.