Amerykanie kochają japońskie auta
Nie jest tajemnicą, że Amerykanie nie przepadają za europejskimi autami, za to chętnie wybierają te japońskie. Tak dzieje się już od dziesięcioleci – rynek amerykański nasycony jest pojazdami wyprodukowanymi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sprawdziliśmy, które marki najchętniej wybierają mieszkańcy USA i co uważają w nich za wyjątkowe. Dowiedzieliśmy się także, jak sprowadzić japońskie auto do kraju i dlaczego warto zasięgnąć pomocy profesjonalistów.
Amerykanie przyczynili się do rozwoju japońskiej motoryzacji
Japońskie marki samochodów należą do najlepszych na świecie, mimo że na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w latach 40. ubiegłego wieku. Na początku swojej działalności takie firmy jak Toyota czy Suzuki zajmowały się produkcją krosien, a pierwszy samochód wyprodukowany przez Mazdę wzorowany był na angielskim modelu Austin. Kilka japońskich firm na początku produkcji wzorowało się na amerykańskiej motoryzacji. Tamtejsze koncerny odnotowały największy rozwój w czasie wojny w Korei w 1950 roku. W jej pierwszych miesiącach Amerykanie kupili prawie 12 tysięcy samochodów, które można było szybko przetransportować na front. Zapotrzebowanie stale rosło, a wraz z nim japoński – przemysł samochodowy. Doszło do sytuacji, w której udział eksportu przekroczył 50% produkcji, a Japonia wyprzedziła nawet Niemcy. Dziś prawie wszystkie japońskie marki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – wciąż szczególnie w USA.
Jakie modele najchętniej wybierane są w USA?
Z publikowanego corocznie badania przeprowadzanego przez American Customer Satisfaction Index wynika, że właściciele aut japońskich marek mają dużo powodów do zadowolenia. Najlepiej w kategorii koncernów wypada marka Lexus, ale wśród aut, które doceniają Amerykanie, są także inne. Ogromną popularnością cieszą się również Subaru i Honda. Wśród liderów na rynku jest również Toyota. Z kolei modele, które notują najlepsze wyniki sprzedażowe w USA, to Toyota RAV4, Toyota Camry, Honda CR-V, Toyota Corolla i Honda Civic. Dużą popularnością wśród Amerykanów cieszy się również Nissan Rouge, Toyota Tacoma, Toyota Highlander, Nissan Altima, Honda Accord i Subaru Forester.
Dlaczego „japończyki”?
Japonia jest trzecim na świecie rynkiem sprzedaży nowych samochodów. Nie chodzi tylko o ich szybkość – auta te, tak jak dawniej, tak i dzisiaj, cenione są również za niezawodność. Bezawaryjność – bez względu na różnice w mocy i pojemności silnika – to wizytówką aut produkowanych w kraju kwitnącej wiśni. Potwierdza to ranking najbardziej niezawodnych marek samochodów opracowany przez Consumer Reports. Lexus zajął w nim pierwsze miejsce, a podium uzupełniły Mazda i Toyota. Jednak japońskie auta mają dużo więcej atutów decydujących o tym, że są tak popularne w USA. Należy do nich prostota konstrukcji i duża dostępność części zamiennych – japońscy producenci inwestują gigantyczne pieniądze w badania laboratoryjne, aby jakość ich aut była jak najbardziej zbliżona do doskonałości. Nie bez znaczenia są również przystępne ceny samochodów i ich interesujący design. Co ciekawe, mimo stale rosnących wymagań japońskie auta wciąż zajmują wysokie pozycje w amerykańskich rankingach. Tamtejsza produkcja niezmiennie utrzymuje bardzo wysoki poziom. Japońskie auta rzadko osiągają duże rozmiary, ale za to w ich wyposażeniu znajdują się najnowsze zdobycze technologii. Japończycy cenią samochody ekologiczne i bezpieczne,nie bez znaczenia jest też mocno skomputeryzowane wyposażenie.
Warto skorzystać z usług firmy zajmującej się sprowadzaniem aut
Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszy się sprowadzanie aut z USA. Wiele osób decyduje się właśnie na japońskie marki, których jakość jest bardzo dobra. Amerykanie dbają o samochody, a dobre drogi przyczyniają się do utrzymywania zawieszenia w należytym porządku. Istotne jest również to, że mieszkańcy USA wymieniają auta znacznie częściej niż mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, co oznacza, że warto je kupić również ze względu na ich niski przebieg. Nie jest tajemnicą, że przy sprowadzeniu auta warto zasięgnąć pomocy profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Sam zakup auta to najprostsza procedura – później zaczynają się komplikacje. Jest wiele opłat i procedur, w których świetnie odnajdują się ci, którzy sprowadzają auta na co dzień – dla laika może okazać się to tematem nie do przejścia. Sama procedura transportowa jest już dużym wyzwaniem. Trzeba pamiętać o tym, że najlepiej zdecydować się na odprawę fiskalną w jednym z europejskich miast portowych i dopiero stamtąd zorganizować transport kołowy do kraju. Nie można zapomnieć także o dodatkowych opłatach – ubezpieczeniu, akcyzie, transporcie i opłatach związanych z rejestracją. Jeśli zdecydujemy się na pomoc firmy zajmującej się sprowadzaniem pojazdów, jej pracownicy staną się oficjalnym przedstawicielem przed organami celnymi, aż do momentu dostarczenia auta w umówione miejsce.