Czy auto sprowadzone z USA można wziąć w leasing?

Czy auto sprowadzone z USA można wziąć w leasing?

Pojazdy importowane zza granicy wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością. Przeważnie Polacy sprowadzają samochody z krajów Zachodniej Europy, głównie Niemiec, Belgii oraz Francji, jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszą się także auta zza wielkiej wody, czyli głównie z USA i Kanady, gdyż tamtejszy rynek oferuje znacznie niższe ceny pojazdów. Wielu ludzi rozważa więc zakup pojazdu z Ameryki. Głównym czynnikiem jest wspomniana kwestia finansowa, która jest dla nas bardzo ważna. Bywa tak, że używane auto ze Stanów Zjednoczonych jest nawet o 30–40% tańsze w porównaniu do europejskich odpowiedników. Niektórych kusi z kolei atrakcyjność i dostępność modeli oraz marek, które nie występują na naszym rodzimym rynku. Leasing na auto z USA również stał się popularnym rozwiązaniem.

Auto z USA – leasing i jego wymagania

Trzeba powiedzieć wprost – żaden bank ani firma leasingowa nie sfinansuje uszkodzonego samochodu. Z tego powodu leasing samochodów z USA wymaga wcześniejszej naprawy pojazdu i większość sprzedających zdaje sobie z tego sprawę. Ważne jest także poznanie historii auta i zebranie odpowiedniej dokumentacji, w tym przedstawienie dokumentów zaświadczających o dokonanych naprawach (czy było to ASO, czy inny punkt naprawczy). W przypadku leasingu na auto z USA bywa, że tak dokładna dokumentacja stanowi podstawę do negocjacji dotyczących umowy leasingu.

Leasing samochodów z USA – najpierw zarejestruj

Oprócz wymogu dokonania odpowiednich napraw celem uzyskania 100-procentowej sprawności sprowadzanego pojazdu należy pamiętać o tym, że samochód powinien być gotowy do rejestracji. Mało tego, niektóre firmy leasingowe wymagają, by auto było już zarejestrowane w Polsce. Posiadanie dowodu rejestracyjnego stanowi potwierdzenie dla finansującego, że nie będzie problemów z Wydziałem Komunikacji. Dodatkowo leasing auta z USA nie dojdzie do skutku, jeżeli nie zostały opłacone cło i akcyza.

Jednym z charakterystycznych znaków, mówiących o tym, że auto zostało sprowadzone z Ameryki, jest data pierwszej rejestracji w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku tych pojazdów data jest zazwyczaj ustawiana na 1 stycznia, chyba że jesteśmy w stanie udowodnić, że jest inaczej. W każdym razie jest to spowodowane tym, że urzędnicy nie są w stanie ustalić dokładnej daty produkcji samochodu, więc wpisują datę 1 stycznia roku, w którym auto zostało zarejestrowane.

Leasing na auto z USA – dlaczego trudno o sfinansowanie?

Leasingodawcy zazwyczaj niechętnie finansują samochody sprowadzone z USA, a powody odrzucania ofert leasingu samochodów z USA są stosunkowo proste. Samochody te stwarzają wiele trudności dla finansujących, szczególnie w przypadku, gdy stają się własnością leasingobiorcy, czyli w typowych umowach leasingu operacyjnego oraz finansowego. Istnieją konkretne powody, dla których leasing auta z USA może być problematyczny.

  1. Uszkodzenia – samochody sprowadzane z Ameryki są często uszkodzone, co wynika z podejścia Amerykanów, którzy wolą wziąć pieniądze od ubezpieczyciela i kupić nowy pojazd, zamiast reperować stary. To generuje ryzyko dla finansującego, jako że trudno jest dokładnie ocenić zakres i koszty naprawy.
  2. Wartość rynkowa – wartość rynkowa takich aut może być trudna do oszacowania ze względu na ich specyficzny stan oraz historię.
  3. Problemy z rejestracją – nie zawsze jest to tak proste, jak w przypadku pojazdów sprowadzanych z krajów Europy Zachodniej.
  4. Likwidacja szkód komunikacyjnych – w przypadku powstania szkody komunikacyjnej po wcześniejszej szkodzie całkowitej, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela. To z kolei niesie za sobą ryzyko finansowe dla leasingodawcy.

Jak nakłonić finansującego na leasing samochodów z USA?

Faktycznie, bardzo niewiele firm leasingowych oferuje finansowanie aut z USA, a te, które to robią, zazwyczaj narzucają dodatkowe opłaty i bardziej wymagające warunki. Decydując się na leasing na auto z USA, musisz być przygotowany na pewne ograniczenia ze strony finansującego. Przede wszystkim wiążę się to z wyższą opłatą wstępną, która może wynosić nawet 25% lub więcej wartości pojazdu. Do tego trzeba doliczyć minimalny wykup, który może oscylować w okolicy 20% w umowie na 24 miesiące. Oprócz tego liczy się też dokumentacja dotycząca napraw – firma leasingowa może żądać przedstawienia dokumentacji, a nawet zdjęć pojazdu zarówno sprzed, jak i po naprawie. Ma to na celu ocenę stanu technicznego auta i może się wiązać ze spisaniem opcjonalnego oświadczenia o stanie technicznym pojazdu.

Leasing auta z USA – ryzyko po obu stronach

Czy można wziąć auto z USA w leasing? Tak, można, ale wiąże się to z wieloma komplikacjami i niechęcią ze strony firm leasingowych. Auta z USA mogą być bardziej problematyczne ze względu na swoją historię i stan. Jednakże, jeśli firma leasingowa ma wątpliwości co do transakcji, może zdecydować się na rezygnację, co może być trudne do zakwestionowania. Z tego powodu przed rozważeniem finansowania auta z USA warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy leasingowej i upewnić się, że pojazd spełnia jej wymagania.