Sprowadzenie aut z USA nie jest wcale takie drogie. Zawsze można jednak zastanowić się co zrobić, by import auta ze Stanów był jeszcze tańszy. I tu pada hasło „Samochód na mienie przesiedleńcze”. Co ono oznacza? Kto może z tego skorzystać i na jakich zasadach? Wyjaśniamy!

Samochód na mienie przesiedleńcze, czyli zwolnienie z cła i podatków

Mienie przesiedleńcze to majątek w postaci każdego mienia, który przywożony jest na własny użytek dla zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych. Jest jednak jeden warunek. Mienie nazywane często mieniem osobistym musi być przywiezione z miejsca, w którym mieszkało się na stałe. Nie wystarczy więc wyjazd do rodziny w Chicago na dwa miesiące by sprowadzić auto z USA bez akcyzy i podatku. Trzeba będzie również udokumentować, że dysponowało się tym mieniem za granicą przez minimum sześć miesięcy. Nie można więc na tydzień przed powrotem do Polski kupić samochodu by sprowadzić go na mienie przesiedleńcze.

Jakie dokumenty należy przedstawić sprowadzając auto z USA?

W przypadku sprowadzania samochodu na mienie przesiedleńcze należy udokumentować posiadanie i użytkowanie samochodu przez wymagany okres. W tym celu najlepiej jest dysponować dowodem rejestracyjnym samochodu wystawionym właśnie na nazwisko osoby zamierzającej sprowadzić samochód z USA na mienie przesiedleńcze.
Należy pamiętać jeszcze o warunku zamieszkiwania poza Unią Europejską (w tym przypadku w USA) minimum przez dwanaście miesięcy. By to udokumentować warto okazać dokument, który potwierdzi zameldowanie w USA. Pomocna może być również umowa na wynajem mieszkania czy też umowa o pracę.